
Botox lub Botoks jest toksyną botulinową- naturalnym białkiem, które hamuje przewodzenie impulsów pomiędzy komórką nerwową a mięśniem. W efekcie mięsień czasowo przestaje się kurczyć, czyli pozostaje w spoczynku. Powoduje to, że zmarszczki mimiczne stają się mniej widoczne. Twarz staję się wypoczęta i wydaje się młodsza. Najlepsze efekty stosowania toksyny botulinowej uzyskuje się gdy zmarszczki mają charakter dynamiczny, tzn zależą od mimiki twarzy, natomiast toksyna botulinowa nie wygładza zmarszczek statycznych, które wynikają z utraty elastyczności, sprężystości skóry oraz jej zwiotczenia.
Gdzie stosuje się Botox?
Botox jest stosowany w medycynie estetycznej od 2002 celem korekcji zmarszczek mimicznych twarzy oraz celem leczenia nadpotliwości pach, rąk i stóp. W innych dziedzinach medycyny stosowany jest przez okulistów, neurologów oraz urologów.
W jaki sposób podawany jest Botox?
Botox jest podawany w postaci iniekcji podskórnych, wyłącznie przez lekarzy. Należy pamiętać, że toksyna botulinowa jest lekiem i może być wyłącznie podawana przez lekarzy posiadających odpowiednie kwalifikacje i fachową wiedzę w zakresie prowadzenia terapii.

Czy zabieg jest bolesny?
Dla większości pacjentów zabieg nie wiąże się z bólem, a wkłucie igły porównywane jest z ugryzieniem komara. Jednakże zależy to od indywidualnej wrażliwości na ból. W przypadku bardzo niskiego progu bólu można zastosować znieczulenie miejscowe kremem Emla.
Jak długo trwa zabieg?
Po kwalifikacji do zabiegu przeprowadzonej przez lekarza, obejmującej dokładnie zebrany wywiad, wskazania, przeciwwskazania, oczekiwania pacjenta przechodzi się do części właściwej zabiegu. Lekarz określa punkty w których zostanie podana toksyna botulinowa, wykonuje dokumentację fotograficzną a następnie wykonuje zabieg. Całość trwa około 20-30 minut.
Czy po zabiegu moja twarz będzie obrzęknięta?
Bezpośrednio po zabiegu widoczne mogą być niewielkie ślady wkłucia igły. Nie tworzy się obrzęk ani zaczerwienienie. Czasami, szczególnie gdy toksyna botulinowa jest podawana w „kurze łapki” mogą pojawić się niewielki siniaki. Wynika to z fakt bardzo dużej ilości drobnych naczyń wokół oczu, których ze względu na ich brak widoczności nie udało się ominąć podczas wprowadzania igły. Takie zasinienia są bardzo drobne i łatwe do skorygowania makijażem następnego dnia. W dniu zabiegu niewskazane jest nakładanie na miejsca zabiegu dużej ilości makijażu. Zaraz po zabiegu można wrócić do pracy lub innej wykonywanej czynności.
O czym powinienem poinformować lekarza przed zabiegiem?
Należy poinformować lekarza o wszystkich towarzyszących chorobach przewlekłych oraz ewentualnych infekcjach. Należy dokładnie przekazać informacje o przyjmowanych lekach, a w szczególności o lekach przeciwzakrzepowych oraz przeciwzapalnych. Należy poinformować lekarza o ciąży oraz karmieniu piersią. Jeżeli po poprzednich zabiegach podawania toksyny botulinowej wystąpiły jakiekolwiek działania niepożądane należy to zgłosić.
Czy moja twarz będzie wyglądać jak maska?
NIE. Umiejętne podanie botoxu, w odpowiednich dawkach spowoduje osłabienie siły mięśni twarzy, a nie całkowicie je wyłączy. Efekt maskowatej twarzy obserwowany u części celebrytów to wynik nie tylko dużej ilości botoxu, ale także wielu ampułek kwasu hialuronowego wstrzykniętego w twarz.
Od jakiego wieku powinno się stosować Botox?
Celem korekcji zmarszczek mimicznych twarzy botox może być stosowany u osób powyżej 18 r.ż. Wiek, w którym zalecane jest stosowanie botoksu zależy od indywidualnych cech pacjenta, na które składają się predyspozycje genetyczne oraz mimika twarzy pacjenta. Czasami już w wieku 20 lat znacznie zaznaczone są zmarszczki mimiczne twarzy i warto zastosować zabieg iniekcji toksyny botulinowej aby zapobiec utrwaleniu się zmarszczek.
Czy można się uzależnić od Botoxu?
Nie jest możliwe fizyczne uzależnienie od zabiegu, a jedynie psychiczne. Tak jak można uzależnić się od solarium czy zakupów.
Czy efekty zabiegu są widoczne bezpośrednio po zabiegu?
Nie. Efekt zaczyna być widoczny w ciągu 3-4 dni od zabiegu, na maksymalny efekt należy zaczekać 2 tygodnie.
Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?
Efekty zabiegu utrzymują się od 3 do 5 miesięcy w przypadku leczenia zmarszczek mimicznych twarzy (w leczeniu nadpotliwość pach brak/ograniczone pocenie utrzymuje się nawet 9-12 m-cy). Efekty są uzależnione od mimiki twarzy pacjenta, okolicy podania leku oraz osobniczej predyspozycji pacjenta. Mięśnie stopniowo odzyskują swoją zdolność do skurczu. Powtarzane iniekcje toksyny powodują, że tzw. pamięć mięśni ulega osłabieniu, co powoduje że po okresie działania leku zmarszczki mimiczne są mniej widoczne. Pozwala to wydłużyć okres pomiędzy kolejnymi zabiegami jednocześnie zachowując efekt wypoczętej twarzy.
Jak będzie wyglądała moja twarz gdy Botox przestanie działać?
Odpowiedź w pytaniu wyżej.
Jak często mogę wykonywać zabieg wstrzyknięcia Botoxu?
Przerwy pomiędzy zabiegami nie powinny być krótsze niż 3 miesiące.
Jak należy postępować po zabiegu?
Przez 24 godziny od iniekcji nie należy masować ani pocierać miejsc wkłuć. W dniu zabiegu należy unikać nakładania dużej ilości makijażu oraz powstrzymać się od pochylania i wysiłku fizycznego.
Czy w dniu podania Botoxu mogę iść na siłownię?
Nie. W dniu zabiegu nie należy korzystać z siłowni ani sauny. Zwiększa to lokalne przekrwienie mięśni i może zmienić wchłanianie Botoxu. W dniu zabiegu nie należy także odbywać podróży samolotem.
Jakie są przeciwwskazania do podania Botoxu?
Przeciwwskazaniem są: nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A, miastenia, zespół Eatona-Lamberta, czynne infekcje w proponowanych miejscach wstrzyknięć. Nie należy wykonywać zabiegu w ciąży ani okresie karmienia piersią ze względu na brak badań w tych grupach. Zgodnie z literaturą, kobiety które miały nieświadomie wykonany zabieg w okresie ciąży urodziły zdrowe dzieci, nie miało to także wpływu na przebieg ciąży. Botoxu w celu korekcji zmarszczek mimicznych nie podaje się osobom poniżej 18 roku życia. O ostatecznej decyzji do podania Botoxu decyduje lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem.
Jakie mogą być powikłania po podaniu Botoxu?
Botox jest lekiem, i jak każda substancja może powodować działania niepożądane. Poniżej zostaną przedstawione możliwe działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że występują one rzadko i zazwyczaj mają charakter tymczasowy. Należą do nich: ból głowy, opadanie powieki, zaczerwienienie skóry, miejscowe zwiotczenie mięśni i ból twarzy. Bardzo rzadko opisywane są działania niepożądane związane z przedostaniem się toksyny botulinowej do odległych od podania miejsc, jak: zwiotczenie mięśni, zaburzenia połykania, zachłystowe zapalenie płuc.
Która forma jest poprawna Botox czy Botoks?
Obie fromy są dopuszczalne i oznaczają dokładnie to samo. Botoks to spolszczona nazwa oryginalna.