
Cellulit, zwany potocznie „skórką pomarańczową”, jest powszechnie znanym i często niechcianym problemem estetyczno-zdrowotnym, który dotyczy głównie kobiet. Jest to stan, w którym skóra wykazuje nierówności, „dziurki” lub „wypukłości”, przypominające strukturę skórki pomarańczy. Najczęściej cellulit występuje na udach, pośladkach i ramionach.
Czym jest cellulit?
Cellulit to nieprawidłowa tkanka tłuszczowa znajdująca się pod skórą, która cechuje się niewłaściwą zawartością lipidów, zaburzeniem krążenia krwi, odpływu limfy i zbędnych produktów przemiany materii z towarzyszącym rozrostem tkanki łącznej. Ten złożony mechanizm powstawania wymaga kompleksowego podejścia do leczenia tej dolegliwości.
Co powoduje skórkę pomarańczową?
Przyczyny są złożone, ale wpływ żeńskich hormonów płciowych, takich jak estrogen, jest często wymieniany jako jeden z czynników. Estrogen wpływa na strukturę tkanki tłuszczowej u kobiet, prowadząc do zwiększonego gromadzenia się tłuszczu oraz pogrubienia i zniekształcenia włókien kolagenowych i elastynowych w skórze. To z kolei prowadzi do powstawania charakterystycznych nierówności i zmian w strukturze skóry.
Może być również wynikiem czynników genetycznych, niewłaściwej diety, braku aktywności fizycznej, palenia tytoniu, zaburzeń krążenia, hormonalnych zmian w organizmie (np. w okresie menopauzy) oraz złych nawyków, takich jak nadmierne spożycie alkoholu czy stres
Czy wiedziałaś, że cellulit dotyka aż 80-90% kobiet w wieku dojrzałym?
Nie jest wyłącznie związany z wagą ciała i znajduje się także na ciele młodych, szczupłych sportsmenek. Osoby o różnych typach sylwetki mogą być dotknięte tym problemem.
Cellulit – jak z nim walczyć?
Istnieje wiele metod leczenia cellulitu, w tym zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, techniki masażu, procedury kosmetyczne, jak również terapie medyczne, takie jak terapia falą uderzeniową, liposukcja. O UltraVacum, czyli połączeniu fali radiowej, ultradźwięków z masażem próżniowym przeczytasz tutaj. Jedną z kolejnych metod walki z cellulitem jest karboksyterapia, o której znajdziesz więcej informacji na naszym blogu.
Fala uderzeniowa – wielokierunkowy atak na cellulit
Działanie tej metody polega na generowaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które wnikają w skórę, podskórna tkankę tłuszczową i tkanki znajdujące się głębiej, co wywołuje w nich szereg pozytywnych reakcji:
- Bezpośrednio dochodzi do rozbicia komórek tłuszczowych.
- Zmienia się przepuszczalność błon komórkowych adipocytów i uwalniają się z nich kwasy tłuszczowe oraz glicerol (te produkty przemiany materii są usuwane przez naturalne procesy metaboliczne organizmu).
- Poprawie ulega krążenie krwi i limfy, co pomaga w usunięciu toksyn i płyn, redukuje obrzęki i zastoje limfatyczne.
- Wzrasta produkcja prawidłowych włókien kolagenowych, co zwiększa napięcie, elastyczność i jędrność skóry.
Co zyskasz dzięki terapii falą uderzeniową?
- Redukcję cellulitu.
- Poprawę elastyczności i jędrności skóry.
- Zmniejszenie obrzęków.
- Zmniejszenie uczucia ciężkości nóg.
Do działań niepożądanych fali uderzeniowej należą siniaki, miejscowa tkliwość i zakwasy.
Wskazania do terapii falą uderzeniową?
- Cellulit.
- Wiotkość skóry, utarta napięcia (ramion, ud, pośladków, brzucha).
- Obrzęki.
- Lokalne nagromadzenie tkanki tłuszczowej.
Przeciwskazania do zabiegu:
Ciąża i okres karmienia piersią, nowotwory w okresie leczenia i do 3 lat po, infekcje tkanek miękkich i kości, zaburzenia krzepliwości, osteoporoza, stany zapalne z obrzękiem, rozrusznik serca, żylaki, endometrioza, zawał mięśnia sercowego przebyty do 3 m-cy przed zabiegiem.
Jak przygotować się do zabiegu?
Terapią falą akustyczną nie wymaga przygotowania. Kosmetolog powinien zostać poinformowany o przyjmowanych przez Ciebie lekach oraz aktualnych i przebytych chorobach.
Ile zabiegów muszę wykonać?
W zależności od zaawansowania problemu, wykonuje się od 5 do 10 zabiegów, a częstotliwość zabiegów wynosi 2 razy w tygodniu. co pozwala na zamknięcie sesji leczenia w okresie do 2 miesięcy.
Biorąc pod uwagę złożoną etiopatogenezę cellulitu, dołączenie innych procedur, takich jak karboksyterapia i masaż próżniowy (endermologia), zwiększa efektywność leczenia.
Zobacz film jak wygląda zabieg falą uderzeniową: Kliknij tutaj
Walka z cellulitem może być nierówna, ale konsekwencja i połączenie wielu metod zabiegowych ze zdrowym stylem życia pozwolą Ci wyjść na prowadzenie.
dr n. med. Aleksandra Żerdzińska