teleporada

teleporada

zaświadczenie lekarskie

Kobieta kontra czasKobieta kontra czas

  Zadzwoń i umów się teraz  792 305 990  

Kłykciny kończyste, diagnostyka i leczenie zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)

kłykciny kończyste

Przeczytaj poniższy tekst i bądź bezpieczny. Poznaj najważniejsze informacje o HPV - wirus brodawczaka ludzkiego.  Zaobacz jak mozesz się zarazić, jakie są objawy i jak leczymy kłykciny kończyste w Derma Clinique.

  

HPV- wirus brodawczaka ludzkiego

HPV- Human Papilloma Virus – to bardzo rozpowszechniony wirus i do tej pory odkryto ponad 100 różnych odmian odpowiedzialnych za wywoływanie różnych chorób. Jedne wirusy brodawczaka powodują brodawki narządów płciowych, inne natomiast mogą powodować brodawki na skórze stóp i dłoni (popularnie zwane kurzajkami), inne zaś mogą być odpowiedzialne za rozwój nowotworów, w tym raka oskrzeli i raka szyjki macicy. Szacuje się, że 75% osób aktywnych seksualnie miało kontakt z wirusem HPV a większość nie wie o zakażeniu i przenosi HPV na swoich partnerów.

Ze względu na stopień zagrożenia dla zdrowia i życia wyróżnia się typy wirusa HPV wysokiego i niskiego ryzyka rozwoju nowotworu.

Wirusy o niskiej onkogenności, to takie, które bardzo rzadko związane są z transformacją nowotworową. Wirusy wysokoonkogenne to takie, które jeżeli przez dostatecznie długi czas będą zlokalizowane w komórkach organizmu mogą doprowadzić do zmian w ich metabolizmie i nadmiernego dzielenia się czyli transformacji nowotworowej. Stąd znajomość typu wirusa HPV odpowiedzialnego za wywoływanie zmian jest bardzo ważna.

  

HPV wysokiego ryzyka

To typy onkogenne: 16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są typy 16 i 18. Zakażenie nimi znacznie podnosi ryzyko wystąpienia zmian prowadzących do rozwoju nowotworów:

  1. szyjki macicy, pochwy, penisa, odbytu
  2. jamy ustnej, krtani, oka, spojówki i innych

  

HPV niskiego ryzyka

To typy: 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81, 89. Związane są ze zmianami skóry i błon śluzowych o charakterze:

  1. brodawek, np. w drogach oddechowych
  2. kłykcin kończystych

W przypadku brodawek narządów płciowych, czyli kłykcin kończystych wiedza, jaki typ wirusa nas zakaził ma znaczenie, gdyż rak szyjki macicy należący do najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet jest bezpośrednio związany z infekcją HPV.

Jeżeli na podstawie wykonanego badania okaże się, że wirus należy do grupy wirusów o dużym potencjale onkogenny oznacza to, że kobieta zarażona takim wirusem powinna pozostawać pod ścisłą obserwacją ginekologa. Mężczyzna u którego stwierdzono typ HPV onkogenny powinien poinformować o tym swoją partnerkę.

  

Czym są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste, zwane także brodawkami wirusowymi narządów płciowych przyjmują postać od drobnych połyskujących grudek do dużych hiperkeratotycznych i różnokształtnych wykwitów barwy od cielistej do ciemnobrązowej. Lokalizują się zwykle na błonach śluzowych narządów płciowych choć mogą lokalizować się także na błonach śluzowych jamy ustnej oraz w okolicach odbytu. W ponad 90% przypadków wywołane są przez wirus HPV 6 oraz 11 należące do wirusów o niskim typie onkogennym. Okres od zakażenia komórki do pojawienia się klinicznych zmian wynosi od 6 tygodni do 8 miesięcy (średnio 3 miesiące) co utrudnia leczenie a także znalezienie źródła zarażenia.

  

Jak można zarazić się wirusem HPV?

Wirus HPV szerzy się przez bezpośredni kontakt skóry lub błon śluzowych. Największym problem w ograniczeniu ilości zakażeń jest fakt, że infekcja HPV w większości przypadków przebiega bezobjawowo i brak specyficznych symptomów powoduje, że nosiciele wirusa nie są świadomi zakażenia i jednocześnie są źródłem zakażenia dla innych.

Nieświadomi zarażenia partnerzy seksualni mogą być źródłem zarażenia, wirus HPV w stanie uśpienia może przebywać w zakażonych komórkach i nie dawać objawów, ale jednocześnie może być źródłem zakażenia dla partnera!

Osoby, które zgłaszają się do gabinetów dermatologicznych czy ginekologicznych ze zmianami na narządach płciowych bardzo często są zawstydzone i przerażone, że zaraziły się „taką” chorobą. Bardzo często uspakajam swoich pacjentów, tłumacząc, że jedni mają brodawki na stopach inni na narządach płciowych i to się po prostu zdarza i nie trzeba być rozwiązłym seksualnie, aby zarazić się wirusem HPV. Choć duża i częsta zmiana partnerów seksualnych zwiększa ryzyko zakażenia HPV.

  

Diagnostyka zakażeń wirusem HPV?

Rozpoznanie kliniczne zmian wywoływanych przez HPV jest w większości przypadków możliwe dla specjalisty dermatologa- wenerologa lub ginekologa na podstawie oglądania zmian na skórze lub na błonach śluzowych. W przypadku trudności w rozpoznaniu czasem lekarz może pobrać zmianę do badania histopatologicznego, gdzie pod mikroskopem można potwierdzić rozpoznanie. Te metody jednak nie pokazują, który typ wirusowa spowodował zmiany: wysoko czy niskoonkogenny co ma duże znaczenie dla zdrowia i życia.

Diagnostyka molekularna zakażeń wirusem brodawczaka pozwala wykryć 30 patogennnych anogenitalnych typów HPV, w tym typu wysokoonkogenne.

Test HPV 30 jest łatwym i wiarygodnym narzędziem pokazującym jaki typ wirusa wywołał zmiany chorobowe. Lekarz pobiera wymaz lub zmienione chorobowo tkanki na odpowiednie podłoże transportowe i przesyła celem badania genetycznego. Na wynik badania oczekuje się do 10 dni roboczych.

  

Cena badania genotypowania HPV (30 typów HPV)

  

Metody leczenia kłykcin kończystych.

Każda osoba, u której zostanie postawione rozpoznanie kłykcin kończystych chciałaby jak najszybciej pozbyć się tych zmian. Metody leczenia można podzielić na zabiegowe oraz farmakologiczne.

  

Laser Co2:

Laser chirurgiczny Co2 służy do bezpośredniego niszczenia tkanek zmienionych chorobowo. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym kremem (przy małych zmianach) lub nasiękowym (przy większych zmianach). Jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia. Miejsca poddane zabiegowi goją się w ciągu 7-10 dni. Zwykle wystarczy jeden zabieg, choć zdarza się konieczność powtórzenia zabiegu jeżeli wszystkie zmiany nie zostaną usunięte całkowicie. Ponieważ jak wspomniano powyżej okres wylęganie brodawek może wynosić nawet 8 miesięcy oznacza to, że część zmian w okresie leczenie nie jest widocznych i mogą pojawić się po pewnym czasie. Ograniczeniem dla lasera Co2 jest ujście cewki moczowej u mężczyzn z uwagi na duże ryzyko krwawienia pozabiegowego.

  

Krioterapia:

Zastosowanie niskiej temperatury do niszczenia tkanek zmieniono chorobowych jest jedną z częściej stosowanych metod. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Z uwagi na większą skuteczność laseroterapii w leczeniu kłykcin kończystych laser Co2 jest metodą preferowaną w Derma Clinique.

  

  

Miejscowe leczenie wiąże się z aplikowaniem płynów lub kremów na zmiany chorobowe.

  

Podofilina:

Substancja hamująca podziały komórkowe stosowana miejscowo w postaci kremu (lek Wartec) lub płynu (Condyline). Dużym ograniczeniem stosowania leku są miejscowe odczyny związane silnymi dolegliwościami bólowymi oraz pieczeniem.

  

Imikwimod:

Substancja przeciwwirusowa oraz wzmacniająca miejscową odpowiedz immunologiczną. Występuje w postaci kremu o nazwie handlowej Aldara. Podobnie jak preparaty zawierające podofilinę może powodować duże odczyny miejscowe.

 

W gabinecie Derma Clinique polecamy stosowanie leku Alda w terapii miejscowej po zabiegach laserowych celem wzmocnienia odpowiedzi immunologicznej. Lek należy aplikować w bardzo małej ilości na miejsca, gdzie były kłykciny- dopiero po odpadnięciu strupków. ( Co drugi dzień !!!! częstsza aplikacja wiąże się dużym stanem zapalnym!!!)

Niestety przebycie i wyleczenie choroby powodowanej przez HPV (kłykcin czy kurzajek) nie daje żadnej odporności, co oznacza, że przy ponownym kontakcie z wirusem możemy znów się zarazić. W przypadku kłykcin kończystych prezerwatywa nie chroni w 100% przed zakażeniem, gdyż brodawki wirusowe mogą być zlokalizowane w okolicy wzgórka łonowego, pachwin oraz wokół i w obrębie odbytu.

  

Czy istnieją leki doustne oraz czy szczepienie chroni przed HPV?

Na rynku nie istnieją żadne leki doustne o udowodnionej skuteczności potwierdzonej w badaniach naukowych.

Dostępne są szczepionki chroniące przed określonymi typami wirusa. Szczepionka o nazwie handlowej Silgard 9 chroni przed przed 7 serotypami wirusa, które mogą wywołać nowotwór – HPV 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 oraz HPV 6 i HPV 11, w wyniku których mogą się wykształcić kłykciny kończyste. Szczepienie cechuje się bardzo wysoką skutecznością w ochronie przed zakażeniem powyższymi typami wirusa HPV pod warunkiem, że jest wykonywane zanim organizm będzie miał kontakt z wirusem. Szczepienie osoby już zarażonej wzmaga mechanizmy obronne organizmu pomagając zwalczać infekcję HPV oraz chroni przed zarażeniem typami wirusa, z którymi organizm nie miał jeszcze kontaktu. Polecane jest więc także dla osób, u których rozpoznano infekcję HPV. Szczepienie składa się z 3 dawek leku podawanych w schemacie 0,2, 6 miesiąc.

  

Wirus HPV należy do wirusów przenoszonych drogą płciową i w przypadku rozpoznania jednej choroby przenoszonej drogą płciową wskazana jest diagnostyka w kierunku innych zakażeń (m.in. HIV, HCV, HSV, kiły, rzeżączki, chlamydii i mykoplazmy).

 

Autor: Aleksandra Żerdzińska | www.KobietaKontraCzas.pl

 

Cennik - kliknij

  

"Tak, to jest coś dla mnie, jak mogę się zapisać?"

Zadzwoń tel. 792 305 990

 

Jeżeli rejestracja jest nieczynna to:

Zostaw kontakt, wypełnij poniższy formularz oddzwonimy.

Uwaga! Nasza rejestracja nie jest czynna całą dobę, a w godzinach szczytu telefony są często zajęte. Dla Twojej wygody wypełnij teraz formularz. Oddzwonimy do Ciebie w celu umówienia dogodnego terminu.

 

 

Cennik gabinetu medycyny estetycznej

 

Pytanie do dermatologa

pytanie do dermatologa Aleksandra Żerdzińska

Ostatnie posty:

 

promocja dermaclinique

 

box voucher prezent

voucher na prezent derma clinique

 

Galeria zdjęć gabinetu medycyny estetycznej

Derma Clinique

Zostaw e-mail poinformujemy Cię nowościach i promocjach.

JSN Metro is designed by JoomlaShine.com